Wysłodki w żywieniu zwierząt hodowlanych.

sty 11, 2022 przez

Wysłodki w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Korzenie, a także liście buraków cukrowych są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Wysłodki buraczane, które powstają jako produkt uboczny przemysłu cukrowniczego, są również z powodzeniem stosowane w żywieniu zwierząt gospodarskich. Jest to świetny sposób na ich żywienie, ponieważ zarówno wysłodki niemelasowane, jak również melasowane są chętnie zjadane przez zwierzęta.

Rodzaje.

w zależności od zawartości wody, wysłodki buraczane występują w formie:

  • mokrej – do 12% suchej masy
  • prasowanej – ok. 21-22% suchej masy
  • suchej – ok. 90% suchej masy
  • uszlachetnionej – suszone, z dodatkiem melasy lub bez niej.

Niezależnie od formy, w której występują, wysłodki są cennym źródłem potasu i wapnia, jednocześnie przy niskiej zawartości fosforu. Jest to również ceniony komponent dawek pokarmowych, stosowany w żywieniu zwierząt gospodarskich.

Na rynku dostępne są różne formy, w których występuje ten produkt. W ostatnim czasie popularne są wysłodki suche, gdyż posiadają one dużo dłuższą datę przydatności, a dodatkowo ich stosowanie jest bardzo wygodne. Termin przydatności ususzonego produktu wynosi nawet dwa lata, co z pewnością jest atrakcyjne dla każdego hodowcy. Pokarm dla zwierząt w tej formie jest dużo prostszy w przechowywaniu, w transporcie, ale jest też lepiej przyswajany przez zwierzęta hodowlane.

Jeśli chodzi o produkt suchy, istnieją dwa rodzaje wysłodków, które są melasowane albo niemelasowane. Różnica między nimi jest znacząca, ponieważ wysłodki melasowane zawierają melasę, natomiast niemelasowane nie posiadają jej w swoim składzie. Sacharoza bardzo łatwo ulega procesowi fermentacji w żwaczu, a to z kolei prowadzi do znacznej poprawy mikroflory. Ma również przyjemny zapach, co sprawia, że jest chętniej pobierana przez zwierzęta.

Wysłodki niemelasowane – kiedy stosować i w jaki sposób przechowywać?

Produkt bez zawartości melasy rozprowadzany jest w formie granulatu, a podczas przechowywania należy pamiętać, że musi on być składowany w miejscu suchym, czystym i przewiewnym – jest bowiem wrażliwy na zawilgocenie.

Jest to bezpieczna i zdrowa pasza posiadająca niski indeks glikemiczny, dlatego sprawdzi się szczególnie w przypadku zwierząt będących na diecie. Energia uwalnia się wolno, mięśnie zwierząt są prawidłowo wspomagane, a zwierzę nie jest nadpobudliwe. Natomiast obecne witaminy oraz minerały sprawiają, że nie jest konieczne dodatkowe stosowanie suplementów witaminowych.
Wysłodki wspomagają odporność zwierząt, wzmacniają również układ kostno-stawowy, immunologiczny oraz mięśniowy. Jeśli chodzi zaś o proporcje karmienia, to dawka powinna być ustalona w oparciu o dawkę przygotowaną dla danej grupy zwierząt.
W przypadku koni, należy pamiętać o tym, aby przed karmieniem moczyć produkt przez ok. 6-12 godzin. Wysłodki stosuje się bezpośrednio lub też w mieszankach z innymi paszami.
Jeśli natomiast chodzi o cenę, to – uogólniając – jest to około 40 złotych za worek produktu o wadze 1 kg.

Wysłodki prasowane to obecnie najtańsza pasza objętościowa w naszym kraju. Są bardzo dobrym komponentem dawek pokarmowych, szczególnie zalecane dla krów mlecznych oraz bydła opasowego.

Podobne

Tagi